您的位置:考研教育网>  > 考研英语 > 复习指导 正文

2009年考研英语大作文预测之环境问题(二)

许俊晖   2008-12-26 10:47 【 】【我要纠错

  二、空气污染

  Directions:

  Study the following cartoon carefully and write an essay in which you should describe the set of drawings, interpret its meaning, and point out dangers from air pollution.

  You should write about 200 words neatly on ANSWER SHEET 2. (20 points)

hspace=0

空气污染

  参考范文:

  Air pollution, which can be seen in many parts of the world, is one of the serious problems the world‘s people are facing today. As is indicated from the picture, the poisonous gas coming from the factories, automobiles and houses pollute the air without which cannot live. There is no denying that many people as well as scientists have been aware of dangers air pollution brings to people.

  The first category of dangers it has brought is the harm to our health. Nearly everyone knows that serious air pollution irritate our eyes, causes us to cough and makes us get more serious diseases. Air pollution is not only dangerous to people but also detrimental to our surroundings and our daily life. It corrodes our building, damages crops and forests and causes both airplane and auto accidents because it cuts down visibility. Furthermore, the pollutants in the air may travel through the air with wind; as a result, air pollution can spread from city to city, even from country to county. So air pollution is really a global problem.

  As can be seen from the above dangers, air pollution cost our human beings a great deal of money. Therefore, it must be worthwhile to spend more money and efforts on air pollution control.

[1] [2] [3] [4]

◇ 编辑推荐
·2019年医学硕士辅导
·2018年考研大纲汇总
·2019考研公共课网上辅导课程
·2019考研管理类联考网上辅导热招!!
·2019考研英语全程班620元
·2019考研政治全程班580元
 考研教育网官方微信

微信公众账号cnedu_cn

 网上辅导课程特色
  • 即报即学
  • 名师团队
  • 反复看课
  • 在线答疑
  • 移动教学
  • 讲义下载
  • 课后练习
  • 模拟测试
 24小时报名咨询

辅导课程

特色班精品班实验班
方案价格购买方案价格购买方案价格购买
    考研政治 方案 580元  购买 方案 1500元  购买 方案 3500元  购买
    考研英语 方案 620元  购买 方案 1500元  购买 方案 3500元  购买
    考研数学 方案 620元  购买 方案 1500元  购买 方案 3500元  购买

医学硕士

基础班强化班冲刺班全程班
方案价格购买 方案价格购买方案价格购买方案价格购买
    中医综合 方案 420元  购买 方案 360元  购买 方案 300元  购买 方案 880元  购买
    西医综合 方案 420元  购买 方案 360元  购买 方案 300元  购买 方案 880元  购买

管理类联考

基础班强化班冲刺班全程班
方案价格购买 方案价格购买方案价格购买方案价格购买
    管理类联考 方案 1600元  购买 方案 1600元  购买 方案 1200元  购买 方案 4500元  购买
    英语二 方案 900元  购买 方案 800元  购买 方案 800元  购买 方案 2700元  购买
    两科联报 管综+英语二(比单报 优惠1400元) 方案 5800元  购买