您的位置:考研教育网>  > 考研英语 > 复习指导 正文

考研英语作文功能段实例分析(三)

考研教育网   2008-12-17 17:15 【 】【我要纠错

  三、沙漠化

  As is shown in the picture, we can see clearly the relation ship between people and desert. In the left hand picture, people are fleeing from greedy sand hills because they cut down all the trees. The caption reads, As the sand advances, we retreat. In the right hand picture, the people have returned carrying tools, water, and young trees to plant the land again. The caption reads: As we advance, the sand retreats.[图画/图表描述段]

  It seems to me that the cartoonist is sending a message about the importance of trees in water and soil conservation and the need for everyone to fight against the danger of the desertification. In fact, what he is saying is that the sand hills will drive away from the land if we do fight against the sand. If we let this situation continue as it is, our environment will suffer a great destruction.[意义阐述段]

  The best way to fight back against the greedy desert in made clear in the second picture. There the local people are actively setting about the task of planting trees to reclaim the land and make it fertile. The fact that there are three people in the picture, each with a different job suggests that working together is the key to success in the battle against soil erosion.[建议措施段]

[上一页]    [下一页]

◇ 编辑推荐
·2019年医学硕士辅导
·2018年考研大纲汇总
·2019考研公共课网上辅导课程
·2019考研管理类联考网上辅导热招!!
·2019考研英语全程班620元
·2019考研政治全程班580元
相关热词:考研英语 作文 功能段
 考研教育网官方微信

微信公众账号cnedu_cn

 网上辅导课程特色
  • 即报即学
  • 名师团队
  • 反复看课
  • 在线答疑
  • 移动教学
  • 讲义下载
  • 课后练习
  • 模拟测试
 24小时报名咨询

辅导课程

特色班精品班实验班
方案价格购买方案价格购买方案价格购买
    考研政治 方案 580元  购买 方案 1500元  购买 方案 3500元  购买
    考研英语 方案 620元  购买 方案 1500元  购买 方案 3500元  购买
    考研数学 方案 620元  购买 方案 1500元  购买 方案 3500元  购买

医学硕士

基础班强化班冲刺班全程班
方案价格购买 方案价格购买方案价格购买方案价格购买
    中医综合 方案 420元  购买 方案 360元  购买 方案 300元  购买 方案 880元  购买
    西医综合 方案 420元  购买 方案 360元  购买 方案 300元  购买 方案 880元  购买

管理类联考

基础班强化班冲刺班全程班
方案价格购买 方案价格购买方案价格购买方案价格购买
    管理类联考 方案 1600元  购买 方案 1600元  购买 方案 1200元  购买 方案 4500元  购买
    英语二 方案 900元  购买 方案 800元  购买 方案 800元  购买 方案 2700元  购买
    两科联报 管综+英语二(比单报 优惠1400元) 方案 5800元  购买