您的位置:考研教育网>  > 考研英语 > 复习指导 正文

2009年考研英语大作文预测之环境问题(四)

许俊晖   2008-12-26 10:52 【 】【我要纠错

  四、能源与环境

  Directions:

  Study the following picture carefully and write an essay. Your essay should cover these three points:

  1.explain the picture

  2.give reasons for this phenomenon, and

  3.make your conclusion.

  You should write 160~200 words neatly on ANSWER SHEET 2. (20 points)

hspace=0

能源与环境

  参考范文:

  The cartoon depicts a vivid scene in which two strong cyclists riding two similar bicycles labeled ENERGY and “ENVIRONMENT” respectively, are furiously dashing head on against each other. The most striking features of the cartoon may be the dripping sweat of the cyclists and the single front wheel shared by the two bikes, which show the intensity and inevitability of their struggle.

  The main idea of the cartoon is apparent: the need to produce and consume energy comes into acute conflict with the need to preserve the environment. The rapid expansion of populations and their increasing demands for a better living lie at the root of deterioration of the natural environment.

  Can we find a way to get out of the awkward situation? I presume it of vital importance for man to realize that he is an integral part of nature, the destruction of which means the perishing of himself. I also have confidence in modern technology and genius which will enable man to change present energy patterns to avoid environmental pollution. The appearances of ecological products promise a bright prospect of settling the energy-environment contradiction.

[1] [2] [3] [4]

◇ 编辑推荐
·2019年医学硕士辅导
·2018年考研大纲汇总
·2019考研公共课网上辅导课程
·2019考研管理类联考网上辅导热招!!
·2019考研英语全程班620元
·2019考研政治全程班580元
 考研教育网官方微信

微信公众账号cnedu_cn

 网上辅导课程特色
  • 即报即学
  • 名师团队
  • 反复看课
  • 在线答疑
  • 移动教学
  • 讲义下载
  • 课后练习
  • 模拟测试
 24小时报名咨询

辅导课程

特色班精品班实验班
方案价格购买方案价格购买方案价格购买
    考研政治 方案 580元  购买 方案 1500元  购买 方案 3500元  购买
    考研英语 方案 620元  购买 方案 1500元  购买 方案 3500元  购买
    考研数学 方案 620元  购买 方案 1500元  购买 方案 3500元  购买

医学硕士

基础班强化班冲刺班全程班
方案价格购买 方案价格购买方案价格购买方案价格购买
    中医综合 方案 420元  购买 方案 360元  购买 方案 300元  购买 方案 880元  购买
    西医综合 方案 420元  购买 方案 360元  购买 方案 300元  购买 方案 880元  购买

管理类联考

基础班强化班冲刺班全程班
方案价格购买 方案价格购买方案价格购买方案价格购买
    管理类联考 方案 1600元  购买 方案 1600元  购买 方案 1200元  购买 方案 4500元  购买
    英语二 方案 900元  购买 方案 800元  购买 方案 800元  购买 方案 2700元  购买
    两科联报 管综+英语二(比单报 优惠1400元) 方案 5800元  购买