您的位置:考研教育网>  > 考研英语 > 复习指导 正文

李传伟考研英语阅读听课笔记(1)

李传伟   2007-05-25 09:26 【 】【我要纠错

  在“考研阅读的最高境界——五层递进学习法”等文章中我说明了应该如何把握阅读文章与试题:

  1.把握中心思想层

  2.概括段落大意层

  3.深入剖析文章层

  4.摘录背诵佳句层

  5.换位思考命题层

  现在以历年真题为例说明如何实施上述的五层递进学习法。在每篇文章的后面,“文章结构与内容”对应上述学习法的1与2,“核心词汇”、“难句分析”与“参考译文”对应上述学习法的3,“佳句摘录”对应上述学习法的4,而“试题详解”对应上述学习法的5.

  Passage 1

  The American economic system is organized around a basically private-enterprise,market-oriented economy in which consumers largely determine what shall be produced by spending their money in the marketplace for those goods and services that they want most.Private businessmen,striving to make profits,produce these goods and services in competition with other businessmen; and the profit motive,operating under competitive pressures,largely determines how these goods and services are produced.Thus,in the American economic system it is the demand of individual consumers,coupled with the desire of businessmen to maximize profits and the desire of individuals to maximize their incomes,that together determine what shall be produced and how resources are used to produce it.

  An important factor in a market-oriented economy is the mechanism by which consumer demands can be expressed and responded to by producers.In the American economy,this mechanism is provided by a price system,a process in which prices rise and fall in response to relative demands of consumers and supplies offered by seller-producers.If the product is in short supply relative to the demand,the price will be bid up and some consumers will be eliminated from the market.If,on the other hand,producing more of a commodity results in reducing its cost,this will tend to increase the supply offered by seller-producers,which in turn will lower the price and permit more consumers to buy the product.Thus,price is the regulating mechanism in the American economic system.

  The important factor in a private-enterprise economy is that individuals are allowed to own productive resources(private property),and they are permitted to hire labor,gain control over natural resources,and produce goods and services for sale at a profit.In the American economy,the concept of private property embraces not only the ownership of productive resources but also certain rights,including the right to determine the price of a product or to make a free contract with another private individual.

  1.In Line 7,Para.1,the desire of individuals to maximize their incomesmeans.

  [A]Americans are never satisfied with their incomes

  [B]Americans tend to overstate their incomes

  [C]Americans want to have their incomes increased

  [D]Americans want to increase the purchasing power of their incomes

  2.The first two sentences in the second paragraph tell us that.

  [A]producers can satisfy the consumers by mechanized production

  [B]consumers can express their demands through producers

  [C]producers decide the prices of products

  [D]supply and demand regulate prices

  3.According to the passage,a private-enterprise economy is characterized by.

  [A]private property and rights concerned

  [B]manpower and natural resources control

  [C]ownership of productive resources

  [D]free contracts and prices

  4.The passage is mainly about.

  [A]how American goods are produced

  [B]how American consumers buy their goods

  [C]how American economic system works

  [D]how American businessmen make their profits

下一页

  编辑推荐:考研网校2008考研英语保过线辅导班招生方案

◇ 编辑推荐
·2019年医学硕士辅导
·2018年考研大纲汇总
·2019考研公共课网上辅导课程
·2019考研管理类联考网上辅导热招!!
·2019考研英语全程班620元
·2019考研政治全程班580元
相关热词:考研 英语
 考研教育网官方微信

微信公众账号cnedu_cn

 网上辅导课程特色
  • 即报即学
  • 名师团队
  • 反复看课
  • 在线答疑
  • 移动教学
  • 讲义下载
  • 课后练习
  • 模拟测试
 24小时报名咨询

辅导课程

特色班精品班实验班
方案价格购买方案价格购买方案价格购买
    考研政治 方案 580元  购买 方案 1500元  购买 方案 3500元  购买
    考研英语 方案 620元  购买 方案 1500元  购买 方案 3500元  购买
    考研数学 方案 620元  购买 方案 1500元  购买 方案 3500元  购买

医学硕士

基础班强化班冲刺班全程班
方案价格购买 方案价格购买方案价格购买方案价格购买
    中医综合 方案 420元  购买 方案 360元  购买 方案 300元  购买 方案 880元  购买
    西医综合 方案 420元  购买 方案 360元  购买 方案 300元  购买 方案 880元  购买

管理类联考

基础班强化班冲刺班全程班
方案价格购买 方案价格购买方案价格购买方案价格购买
    管理类联考 方案 1600元  购买 方案 1600元  购买 方案 1200元  购买 方案 4500元  购买
    英语二 方案 900元  购买 方案 800元  购买 方案 800元  购买 方案 2700元  购买
    两科联报 管综+英语二(比单报 优惠1400元) 方案 5800元  购买